Dofinasowanie na rozwój specjalistyki. Będą remonty i zakupy sprzętu

Pabianickie Centrum Medyczne otrzymało niemal 2 miliony złotych na rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Zostaną one przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę oraz nowoczesny sprzęt medyczny. To kolejne dofinansowanie dla PCM w ciągu kilku ostatnich miesięcy.

Środki pochodzą z funduszy europejskich oraz z budżetu państwa. Przyznał je Urząd Marszałkowski w Łodzi, a stanowią efekt przystąpienia szpitala do ogłoszonego przez UM konkursu „Infrastruktura zdrowotna”.

– Dokładna kwota, jaką otrzymaliśmy wynosi 1.936.874,57 zł. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wszystkich podmiotów leczniczych, które ubiegały się o środki, było aż 75, pozytywną ocenę uzyskały 34 wnioski (razem na sumę ponad 82 milionów złotych), a nasz znalazł się w pierwszej dziesiątce – mówi dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego. – Wraz z wkładem własnym wartość projektu „Inwestycja w rozwój AOS, w tym rozwój opieki jednego dnia oraz wzmocnienie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej” wyniesie 2.038.815,33 zł.

Fundusze pozwolą szpitalowi przeprowadzić m.in. remont poradni urazowo – ortopedycznej, w skład której wchodzą dwa gabinety lekarskie oraz gabinet zabiegowy.

Zakres prac będzie duży, wymianie ulegną bowiem: instalacja elektryczna, oświetlenie, instalacja sanitarna i armatura, drzwi, okna, parapety i kaloryfery. Zaplanowano naprawę ścian i sufitów, ich malowanie oraz położenie zmywalnych okładzin ściennych. Roboty obejmą także montaż klimatyzacji i żaluzji. Ponadto nastąpi doposażenie poradni, m.in. w stół zabiegowy, aparat do kriolezji, monitor medyczny z pivotem i wózek zabiegowy.

To niejedyna poradnia specjalistyczna, do której zostanie kupiony sprzęt. Wzbogacą się o nie również inne poradnie: okulistyczna, urologiczna, ginekologiczna, kardiologiczna, chirurgiczna oraz gruźlicy i chorób płuc. Wśród nowych urządzeń znajdzie się m.in. diatermia chirurgiczna, kolposkop, cystoskopy, aparat EKG, perymetr, lampa szczelinowa i spirometr.

Wysokiej klasy urządzenia trafią również do pracowni endoskopii oraz na oddział gastroenterologiczny leczenia jednego dnia.

– Na realizację całego zadania jest czas do końca grudnia 2027 roku. Zanim pacjenci zobaczą rezultaty, trzeba więc jeszcze trochę poczekać. Korzyści będą jednak zauważalne, gdyż przedsięwzięcie pozwoli nam zwiększyć liczbę przyjęć, a równocześnie poprawić jakość świadczeń zdrowotnych – dodaje prezes.