Nowe metody leczenia chorób stawu kolanowego

Pabianickie Centrum Medyczne, a dokładniej lekarze oddziału chirurgii urazowo – ortopedycznej mogą pochwalić się nowymi metodami leczenia.

Ostatnio przeprowadzili u jednego z pacjentów zabieg wszczepienia endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego. Co ważne, tego typu zabiegów wcześniej w PCM nie było.

- Rzeczywiście, wykonaliśmy go po raz pierwszy, rozszerzając tym samym zakres udzielanych pacjentom świadczeń medycznych – zaznacza lek. Marcin Lisiecki z oddziału chirurgii urazowo - ortopedycznej.

Operacja polega na wszczepieniu w miejsce ubytku chrząstki stawowej specjalnego implantu, łączącego w swojej budowie kwas hialuronowy oraz polietylen o wysokiej masie cząsteczkowej.

- Dzięki zastąpieniu ubytku chrząstki na obciążanej powierzchni zmniejszają się dolegliwości bólowe pacjenta. Ponadto pozwala to uniknąć lub znacząco opóźnić leczenie inwazyjne, jakim jest endoprotezoplastyka stawu kolanowego – tłumaczy lekarz.

Odpowiednie narzędzia pozwalają wykonać zabieg metodą małoinwazyjną. Jest to o tyle istotne, że w ten sposób zmniejsza się uraz spowodowany zabiegiem, co przekłada się na szybszą rehabilitację i sprawniejszy powrót do zdrowia.

Pacjenci, którzy chcieliby poddać się takiemu zabiegowi mogą zgłaszać się ze skierowaniem oraz z wynikami badań do kierownika oddziału chirurgii urazowo – ortopedycznej w szpitalu w Pabianicach (na trzecim piętrze), od poniedziałku do czwartku w godz. 14.00 – 14.30.

 

Lekarze przeprowadzają zabieg