Poszpitalna opieka nad seniorami tematem naszej konferencji

Poszpitalna opieka nad seniorem w jej różnych aspektach była tematem konferencji, jaką w czwartek, 23 maja, w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowało Pabianickie Centrum Medyczne.

Wydarzenie otworzył dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM. Wśród gości znaleźli się m.in. Arkadiusz Jaksa, starosta powiatu pabianickiego, Aleksandra Jarmakowska – Jasiczek, wiceprezydent Pabianic, Iwona Marczak, przewodnicząca rady miejskiej, ksiądz Ryszard Stanek, dziekan dekanatu pabianickiego oraz Maciej Łuczak, radny sejmiku województwa łódzkiego.

Pomysł na konferencję zrodził się w wyniku doświadczeń personelu w codziennej pracy z pacjentami oraz kontaktów z ich rodzinami. Lekarze i pielęgniarki często słyszą bowiem wiele pytań, jak opiekować się bliską osobą, która zakończyła hospitalizację i wraca do domu.

– Każdy pobyt w szpitalu, nie tylko ten wymagający poważnej operacji, rodzi mnóstwo wątpliwości, co będzie, gdy pacjent opuści szpital. Jeśli tym pacjentem jest ktoś starszy, obawy są jeszcze większe. Chcieliśmy je rozwiać, przybliżyć pewne zagadnienia, podzielić się swoją wiedzą i udzielić odpowiedzi na nurtujące pytania – wyjaśnia Lidia Klimczak – Moszyńska, dyrektor ds. pielęgniarstwa.

W ciekawych, kilkunastominutowych wystąpieniach głos zabrało aż dwunastu prelegentów. Mówiono m.in. o seniorach za kierownicą, ich aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu, leczeniu ran, opiece nad ludźmi z demencją starczą, postępowaniu po zabiegach ortopedycznych i komunikacji z pacjentami chorymi psychicznie.

– Temat konferencji był o tyle ważny, że poświęcony seniorom, a warto zwrócić uwagę, że liczba osób 65+ cały czas rośnie. Pabianice nie są pod tym względem wyjątkiem - na 56,5 tys. mieszkańców ponad 26% stanowią osoby właśnie w tym wieku. Mamy nadzieję, że wiedza wynoszona z takich wydarzeń, jak to zorganizowane przez Pabianickie Centrum Medyczne, okaże się cenna i przydatna w praktyce – podkreśla dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM.

Wszystkim uczestnikom wydarzenia, a szczególnie prelegentom, serdecznie dziękujemy za udział.

Goście konferencji siedzą w fotelach i słuchają wykładu.

 

Program wydarzenia