Szpitalna kuchnia po remoncie. Teraz jest na miarę XXI wieku

Niemal 5 milionów złotych kosztował remont szpitalnej kuchni, w której są przygotowywane posiłki dla pacjentów. Pabianickie Centrum Medyczne czekało na niego od wielu lat. Zmiany, jakie tam nastąpiły widać na pierwszy rzut oka, a o obiekcie można już śmiało powiedzieć, że spełnia standardy XXI wieku.

Nowa kuchnia została oficjalnie oddana do użytku w czwartek, 23 kwietnia br., po sześciu miesiącach prac modernizacyjnych. W zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej udział wzięli m.in. Aleksandra Jarmakowska – Jasiczek, wiceprezydent Pabianic, dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM, Dagmara Marzec, dyrektor ds. rozwoju w w firmie, która wykonała roboty oraz Jacek Nożewski, kierownik budowy.

 Spotykamy się dzisiaj, aby pokazać naszą nową kuchnię  utranowoczesną i spełniającą wszystkie wymogi sanitarno epidemiologiczne. To bardzo ważne, ponieważ od wielu lat Stacja Sanitarno  Epidemiologiczna nakazywała nam, abyśmy dostosowali się do jej wymogów – podkreślał dr n. ekon. Witold Olszewski Zrobiliśmy ten remont kompleksowo, za prawie 5 milionów złotych, z czego 2 miliony stanowiła dotacja z Urzędu Miejskiego w Pabianicach, a kolejne 3 miliony to wkład własny spółki.

Gruntownej modernizacji zostały poddane pomieszczenia o łącznej powierzchni 500 metrów kwadratowych. Metraż w porównaniu z tym przed remontem uległ zmniejszeniu o ½, dostosowano go bowiem do realnych potrzeb, tj. liczby i rodzaju przygotowywanych posiłków.

W zakres prac weszły:

  • Wymiana instalacji wodno – kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej.
  • Wykonanie wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.
  • Wykonanie podwieszanych sufitów.
  • Położenie okładzin podłogowych i okładzin ściennych.
  • Wykonanie nowego oświetlenia.
  • Wymiana stolarki drzwiowej i okiennej.

Zostało również kupione nowe wyposażenie, m.in. sześć kotłów, zmywarko – wyparzarka do garnków kuchennych, automatyczna krajalnica do wędlin/sera, piec konwekcyjno – parowy, wózki magazynowe i wózek do transportu termosów

Istotną część inwestycji stanowił ponadto remont dachu i jego docieplenie (na powierzchni około 1460 metrów) kwadratowych wraz z wykonaniem obróbek blacharskich.

 Żywienie jest istotnym elementem zdrowienia każdego pacjenta i dlatego zrobiliśmy ten remont. Mówiąc o pacjencie musimy też jednak pamiętać o warunkach pracy naszych pracowników – mówił na konferencji prezes Pabianickiego Centrum Medycznego.

Kuchnia w szpitalu funkcjonuje bez przerwy od momentu, kiedy ten powstał , tj. od 1981 roku, chociaż były w jej działalności okresy, kiedy przygotowywaniem posiłków zajmowały się firmy zewnętrzne. Od jesieni 2014 roku znajduje się nieprzerwanie w rękach PCM.

Obecnie w dziale żywienia PCM jest zatrudnionych 26 pracowników (22 kobiety i 4 mężczyzn), na różnych stanowiskach, takich jak kucharz czy pomoc kuchenna.

W ciągu miesiąca (średnio) trafia na oddziały około 40 tysięcy posiłków – tj. śniadanie, obiad, kolacja i tzw. posiłek nocny.  

 Jesteśmy znani z tego, że pacjenci nie narzekają na jakość naszych posiłków, wręcz przeciwnie, są z nich bardzo zadowoleni – zaznaczał dr n. ekon. Witold Olszewski.