"Sztuczna inteligencja" w naszym szpitalu, czyli wyższe standardy leczenia

Do Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej trafił nowy sprzęt medyczny – wideokolonoskop z komputerowym systemem wspomagania diagnostyki, czyli mówiąc inaczej – ze „sztuczną inteligencją”.

Wśród wszystkich placówek medycznych w całym województwie łódzkim Pabianickie Centrum Medyczne jest jedyną, która posiada taki sprzęt. Posłuży on do wyszukiwania i diagnostyki raka jelita grubego podczas każdej kolonoskopii.

- Sztuczna inteligencja umożliwia rozpoznanie zmian w jelicie oraz pozwala odpowiednio optymalizować leczenie. To taki drugi „operator”, który cały czas ma wzrok skupiony na badanym polu i nigdy się nie męczy ani nie ma złego dnia. Skupia w sobie wiedzę i doświadczenie najlepszych ekspertów w zakresie endoskopii, którzy pracowali nad oprogramowaniem sztucznej inteligencji – podkreśla doktor Dariusz Fisiak, kierownik Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej.

Nowe urządzenie kosztowało 299.160 zł, w tym 180.000 zł kolonoskop, a 119.160 zł – „sztuczna inteligencja”. Ich zakup sfinansowało Pabianickie Centrum Medyczne w związku z programem badań przesiewowych w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego. Ale na ten cel PCM otrzymał również dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Projekt zakłada dofinansowanie połowy wartości kolonoskopu, co oznacza, że chodzi o kwotę 90.000 zł.

Pabianickie Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej dysponuje myjniami endoskopowymi, kolonoskopami, gastroskopami i duodenoskopami. W sumie są tutaj aż 22 endoskopy. Personel pracuje obecnie w czterech salach, w tym trzech do znieczuleń ogólnych oraz w jednej sali RTG ze znieczuleniem dotchawicznym.

Z badań korzystają nie tylko pacjenci z naszego powiatu i województwa, ale również z innych województw. Rocznie Pabianickie Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej wykonuje zabiegi u około 12 tysięcy pacjentów, z czego 6 tysięcy stanowią kolonoskopie. Dla około 8 tysięcy pacjentów są wykonywane zabiegi w znieczuleniach dożylnych, z zespołem anestezjologicznym.

Doktor Fisiak prezentuje urządzenie.