Takiej operacji w województwie łódzkim jeszcze nie było! Jako pierwsi wykonali ją lekarze z PCM

Lekarze z naszego oddziału ginekologiczno – położniczego, przy wsparciu medyków z oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej, przeprowadzili pierwszą w województwie łódzkim operację usunięcia ognisk endometriozy jelita grubego. Pacjentka – Agnieszka Dziuba – czuje się bardzo dobrze. A szpital w Pabianicach został tym samym jedną z niewielu placówek medycznych na skalę ogólnopolską, w których są wykonywane takie zabiegi.

Problemy Pani Agnieszki zaczęły się około półtora roku temu, natomiast ostatnie miesiące przed operacją wspomina jako koszmar. Powodem był spowodowany endometriozą,  bardzo silny, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie ból.

– Bałam się jeść, bo cokolwiek bym nie zjadła, miałam wrażenie, jakby ktoś kłuł mnie szpilami w podbrzusze. Dokuczały mi też straszne zawroty głowy. Wszystkie te dolegliwości z każdym tygodniem się zaostrzały. Próbowałam ratować się lekami opioidalnymi oraz hormonami, ale bez rezultatu. Dłużej się tak nie dało – opowiada pacjentka.

„Drugie życie” dostała w szpitalu w Pabianicach, gdzie została zoperowana. Stało się to możliwe, gdyż na miejscu jest dostępny zarówno zespół ginekologiczny, jak i chirurgiczny, a operacje pacjentek z endometriozą powinny być przeprowadzane we właśnie takich placówkach.

– Wykonaliśmy u Pani Agnieszki zabieg resekcji dyskoidalnej odbytnicy, który polegał na wycięciu – metodą laparoskopową - fragmentu pełnej grubości ściany jelita wraz z guzem przy użyciu staplera, czyli narzędzia umożliwiającego szybkie zszywanie, np. ścian jelita – wyjaśnia doktor Dariusz Owczarek, kierownik oddziału ginekologiczno – położniczego. – Dla nas to duży przełom w leczeniu, zwłaszcza, że w całej Polsce tylko nieliczne szpitale mogą zaproponować kobietom ten rodzaj operacji.

Efekty operacyjnego leczenia endometriozy w dużej mierze zależą od doświadczenia lekarza. Agnieszka Dziuba zgodziła się na zabieg świadomie, po wcześniejszym poinformowaniu przez medyków o jego zakresie, możliwych powikłaniach oraz odległych skutkach, którymi mogą być np. zaburzenia urologiczne i neurologiczne oraz wyłonienie stomii.

– Takie decyzje zawsze powinny być podejmowane wspólnie z pacjentką, po uwzględnieniu zaawansowania choroby, objawów oraz planów życiowych kobiety – podkreśla doktor Dariusz Owczarek. – Jestem przekonany, że w tym przypadku była to dobra decyzja, bo przy endometriozie głęboko naciekającej jelita grubego dolegliwości bólowe są silniejsze niż wtedy, gdy mamy do czynienia z postacią otrzewnową czy endometriozą jajników.

Pani Agnieszka jest jeszcze w trakcie rekonwalescencji, ale jej komfort życia poprawił się niewyobrażalnie. Mówiła o tym na konferencji prasowej, jaka odbyła się 7 czerwca w Pabianickim Centrum Medycznym. Uczestniczyli w niej również Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic, dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM oraz Dariusz Owczarek, kierownik oddziału ginekologiczno – położniczego.

– Tę innowacyjną operację mogliśmy wykonać dzięki laparoskopowi, który kupiliśmy za 1,5 mln zł. Bardzo się cieszymy, że właśnie w naszym szpitalu wykonaliśmy taki zabieg, pierwszy w województwie łódzkim i mamy nadzieję, że w tym zespole ginekologiczno – położniczym oraz przy wsparciu naszych chirurgów będziemy to kontynuować – podkreślał dr n. ekon. Witold Olszewski.