Zakład Opiekuńczo – Leczniczy w Pabianickim Centrum Medycznym przeszedł w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni wyraźną metamorfozę. Oprócz remontu, który zmienił wygląd tej jednostki, wzbogaciła się ona również o nowy sprzęt medyczny i inne elementy wyposażenia.
Przedsięwzięcie pochłonęło 370 tysięcy złotych, a realizacja inwestycji stała się możliwa dzięki środkom pozyskanym na Charytatywnym Andrzejkowym Balu Prezydenckim, jaki miał miejsce 30 listopada 2024 roku w hotelu Fabryka Wełny & SPA w Pabianicach.
– Nasi mieszkańcy, którzy na tym oddziale przebywają długimi tygodniami i miesiącami, wracają do sił, przechodzą rekonwalescencję, wymagają określonych standardów, tak, aby czas pobytu tutaj, pod wspaniałą opieką, mogli spędzić w godnych warunkach. Dlatego w 2024 roku zdecydowaliśmy, że zebrane na balu fundusze zostaną przekazane na doposażenie właśnie tego oddziału – podkreśla Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic, który objął bal honorowym patronatem i był – wraz z fundacją „My kochamy Pabianice” i Pabianickim Centrum Medycznym – jednym z jego organizatorów.
W czwartkowej (28 maja) konferencji prasowej w PCM oprócz prezydenta udział wzięli Pan Tomasz Jasiński, wiceprezes fundacji „My kochamy Pabianice” (kierowanej przez Pana Andrzeja Furmana), zarządzająca hotelem Pani Sylwia Raczyńska oraz personel szpitala.
O działalności, rezultatach przeprowadzonych w ZOL prac i jego doposażeniu mówił między innymi dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego.
– Zakład Opiekuńczo – Leczniczy w takiej formie i strukturze organizacyjnej, jaka jest obecnie, istnieje 16 lat. Znajduje się w nim 38 łóżek, których obłożenie cały czas wynosi 100%. Rocznie w ZOL mamy około 120 pacjentów – wyjaśniał prezes. – Decyzja, że zebrane pieniądze przeznaczymy na ZOL była podyktowana tym, aby jakość infrastruktury i sprzętu medycznego była na wysokim poziomie, aby przebywające tutaj osoby mogły odczuć, że dbamy o nie w najtrudniejszych momentach ich życia. Sprzęt, który został zakupiony, to aż 98 pozycji. Ponadto zmodernizowaliśmy korytarz, trzy łazienki, pokój kąpielowy i pokój pielęgniarek.
Jakie efekty mogą zobaczyć pacjenci, ich rodziny i pracownicy?
W korytarzu została wykonana nowa podłoga (fachowcy zrobili wylewkę i położyli wykładzinę antypoślizgową), pomalowano ściany, jest nowy, podwieszany sufit z kasetonów, nastąpiła wymiana okna, drzwi wejściowych do ZOL i oświetlenia.
Kompleksową modernizację przeszły trzy łazienki – począwszy od skucia starych i położenia nowych płytek, poprzez malowanie sufitu, montaż armatury oraz pozostałego wyposażenia, a kończąc na nowych drzwiach. Podobnym zakresem prac był objęty pokój kąpielowy.
Zmiany nastąpiły również w pokoju pielęgniarek, gdzie odświeżone są ściany i sufity oraz wymieniona wykładzina.
Prace remontowe to jednak nie wszystko – ZOL otrzymał jeszcze nowy sprzęt medyczny oraz inne elementy wyposażenia, takie, jak:
- aparat EKG, ssak elektryczny, ciśnieniomierze
- rower do rehabilitacji, rowerek treningowy, pionizator, tablica manualna do terapii dłoni.
- urządzenie sit & shower – do zautomatyzowanej kąpieli osób niesamodzielnych, wózek – wanna do kąpieli pacjentów leżących, wózek inwalidzki kąpielowy
- materace przeciwodleżynowe (15 sztuk), kołdry medyczne (20 sztuk), pledy (40 sztuk)
- wózki inwalidzkie (5 sztuk)
- lodówka farmaceutyczna, lodówka dla pacjentów
Organizatorom oraz wszystkim, którzy wzięli udział w Charytatywnym Andrzejkowym Balu Prezydenckim, kadra Pabianickiego Centrum Medycznego składa serdeczne podziękowania.
