Od 1 lipca 2026 r. w Pabianickim Centrum Medycznym nie będą udzielane świadczenia z zakresu położnictwa. Równocześnie przestaną funkcjonować oddział neonatologiczny z patologią noworodka i poradnia neonatologiczna.
Decyzja o zakończeniu działalności tych jednostek jest wynikiem głębokiej analizy sytuacji demograficznej i prognoz GUS na kolejne lata, mówiących o dalszym spadku wskaźnika urodzeń), a także uwarunkowań ekonomicznych i infrastrukturalnych.
Liczba porodów w ostatnich latach systematycznie malała. W 2021 r. było ich 803, w 2022 r. już wyraźnie mniej, bo tylko 589, w 2023 r. – 534. Kolejny, gwałtowny spadek nastąpił w 2024 r., kiedy w szpitalu w Pabianicach przyszło na świat zaledwie 386 dzieci. 2025 rok zamknął się liczbą 346.
Powyższe dane wskazują na spadek liczby porodów aż o 57% w ciągu zaledwie 5 lat.
Zbyt niskie, nieadekwatne do kosztów wyceny procedur związanych z porodem oraz rosnące koszty funkcjonowania oddziału powodują bardzo duże straty. W ubiegłym roku było to –2.382.252,78 zł. Poprzednie lata również kończyły się ujemnym wynikiem finansowym, który w okresie 2021 – 2025 wyniósł prawie –8 milionów złotych.
Ponadto Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pabianicach nakazała remont bloku porodowego. Został on oszacowany na ponad 10 milionów złotych.
Wszystkie w/w czynniki sprawiły, że dalsze utrzymywanie położnictwa i neonatologii pogłębiałoby i tak istniejący deficyt budżetowy, co w obecnej sytuacji demograficznej nie znajduje uzasadnienia.
Do 30 czerwca br., tj. do dnia zakończenia działalności oddziału, pacjentki będą miały zagwarantowaną w PCM kompleksową i profesjonalną opiekę.
Od 1 lipca br. opieka medyczna nad pacjentkami w okresie okołoporodowym i noworodkami zostanie przejęta przez inne, wyspecjalizowane ośrodki, m.in.
- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przy ul. Rzgowskiej 281/289.
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej 251.
- Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi – Ośrodek im. M. Madurowicza przy ul. Wileńskiej 37.
Świadczenia medyczne z zakresu ginekologii będą w Pabianickim Centrum Medycznym udzielane nadal, co więcej – nastąpi zwiększenie ich liczby i rozszerzenie zakresu, m.in. o ginekologię onkologiczną.
