Rzeczy do szpitala
1. Dokumenty niezbędne do przyjęcia.
Przyjęcia planowe:
- skierowanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a także lekarzy specjalistów, którzy mają umowę z NFZ lub prowadzą prywatną praktykę lekarską
- dowód osobisty (nr PESEL)
Przyjęcia nagłe:
- w stanach bezpośredniego zagrożenia życia lub porodu nie jest wymagane skierowanie na leczenie
- osoba przyjęta na leczenie w trybie nagłym powinna przedstawić dowód uprawniający do korzystania z bezpłatnych świadczeń służby zdrowia w czasie pobytu w szpitalu (jeśli przebywa w szpitalu - nie później niż w terminie 14 dni od dnia przyjęcia); jeśli przedstawienie ww. dowodu nie jest możliwe, należy go przedstawić najpóźniej do 7 dni od daty zakończenia udzielania świadczeń (wypisu ze szpitala)
Niedostarczenie dokumentu w wyżej wymienionych terminach może skutkować obciążeniem pacjenta kosztami udzielonego świadczenia.
2. Inne potrzebne dokumenty.
- książeczka ciążowa (karta przebiegu ciąży) – dotyczy ciężarnych
- wszystkie wyniki badań przeprowadzonych w okresie ciąży – dotyczy ciężarnych
- opisy ewentualnych konsultacji (kardiologicznej, stomatologicznej, internistycznej itp.)
- pełna dokumentacja medyczna z poprzednich pobytów w szpitalu
- lista przyjmowanych lekarstw - opcjonalnie
3. Przydatne przybory i rzeczy osobiste.
Pacjenci, którzy zostali skierowani do leczenia planowego w szpitalu powinni zabrać ze sobą:
- koszulę nocną lub piżamę, szlafrok
- osobiste przybory toaletowe
- co najmniej dwa ręczniki
- bieliznę
- pantofle lub klapki kąpielowe
- przyjmowane leki
- sztućce i kubek
Dzieci przyjmowane do szpitala mogą mieć swoje ubranka i pampersy po uzgodnieniu z personelem oddziału dziecięcego i oddziału neonatologicznego z patologią noworodków.
Pacjentki do porodu mogą zabrać ze sobą wyprawkę niemowlęcą (szpital zapewnia wszystkie niezbędne rzeczy dla noworodka).
W przypadku przyjęcia do szpitala pacjenta w stanie nagłym (zagrożenia zdrowia i życia) wyżej wymienione rzeczy osobiste powinny zostać dostarczone pacjentowi przez rodzinę lub opiekuna faktycznego, w jak najszybszym czasie.
4. Przydatne informacje.
- nazwa, adres oraz NIP pracodawcy
- własny PESEL i NIP
- nazwa, adres oraz NIP pracodawcy ojca dziecka – dotyczy m.in. ciężarnych
- dokładne dane (imię, nazwisko, adres, telefon) osoby, której będą udzielane informacje o stanie zdrowia i przebiegu leczenia pacjenta
- dokładne dane (imię, nazwisko, adres, telefon) osoby, którą należy powiadomić w razie konieczności
Pacjent powinien oddać do przechowania w szpitalnym depozycie ubrań odzież i obuwie wyjściowe lub przekazać je rodzinie.
Pieniądze i przedmioty wartościowe pacjent może złożyć w depozycie szpitala i otrzymać je za pokwitowaniem w dniu wypisu.
Pacjent nieprzytomny, bez kontaktu słowno - logicznego ma zabezpieczony depozyt obligatoryjnie przez upoważniony personel medyczny.
Szpital nie odpowiada za przedmioty wartościowe i pieniądze zatrzymane przez pacjenta, nieprzekazane do depozytu szpitala.
Żywienie podczas pobytu w szpitalu
Prawidłowe odżywianie ma znaczący wpływ na leczenie i rekonwalescencję pacjentów, dlatego jakość serwowanych im posiłków jest niezwykle ważna. Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o. o. dba o to, aby nie tylko spełniały one określone normy i były smaczne, ale wspomagały równocześnie proces leczenia i poprawiały ogólną kondycję organizmu.
Naszym pacjentom zapewniamy bezpłatnie trzy posiłki - śniadanie, obiad i kolację. Wobec chorych, którzy nie wymagają żywienia dietetycznego stosujemy dietę podstawową. Natomiast osobom, w przypadku których niezbędna jest dieta lecznicza zleca ją lekarz, uzależniając ją od stanu zdrowia i rodzaju zabiegów medycznych.
Dla chorych hospitalizowanych w naszym szpitalu posiłki przygotowuje Dział Żywienia. Są przyrządzane ze świeżych produktów i odpowiednio zbilansowane.
Posiłki trafiają do oddziałów w dwóch turach:
- Śniadanie – godz. 7.45, obiad – godz. 12.00, kolacja – godz. 16.45
- Śniadanie – godz. 8.15, obiad – godz. 12.45, kolacja – godz. 17.15
Posiłek nocny, przeznaczony dla pacjentów z cukrzycą typu 1, podawany jest przy kolacji.
Spożywanie posiłków odbywa się w salach chorych. Ci, którzy potrzebują do tego pomocy mogą na nią liczyć ze strony personelu medycznego.
Ponadto pacjenci mogą zaopatrywać się w produkty spożywcze w znajdujących się na terenie szpitala bufecie „Erka” i w sklepie spożywczym „Orient”, a także w automatach z przekąskami i napojami.
W każdym oddziale szpitalnym do dyspozycji pacjentów jest również lodówka. Można z niej korzystać, przestrzegając odpowiednich zasad. Informacje na ten temat znajdują się na urządzeniach.
Regulamin odwiedzin
- Odwiedziny pacjentów w oddziałach szpitalnych odbywają się codziennie; zaleca się je w godz. 10:00 - 12:00 oraz w godz. 14:00 - 18:00.
- Poza zalecanymi godzinami odwiedziny są możliwe po uzgodnieniu ich z ordynatorem/kierownikiem oddziału lub lekarzem dyżurnym.
- Zgodę na odwiedziny pacjentów przebywających w salach intensywnego nadzoru i w salach pooperacyjnych oraz pacjentów objętych izolacją wydaje po wcześniejszym uzgodnieniu warunków ordynator/kierownik oddziału lub lekarz dyżurny.
- Na życzenie pacjenta prawo do jego odwiedzin może być zniesione lub ograniczone w stosunku do osób przez niego wskazanych.
- Ze względów epidemiologicznych lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów w danym oddziale lub w szpitalu może być wprowadzony okresowo zakaz odwiedzin pacjentów.
- Osoby odwiedzające teren szpitala wchodzą wejściem głównym.
- Dzieci do lat 12 mogą uczestniczyć w odwiedzinach pacjentów jedynie pod opieką osoby dorosłej.
- W sali chorych może równocześnie przebywać tylko jedna osoba odwiedzająca chorego, a w przypadku, gdy odwiedzającym jest dziecko do lat 12 - dwie osoby: dziecko i dorosły opiekun.
- Zaleca się, aby maksymalny czas odwiedzin nie przekraczał 2 godzin.
- Osoba odwiedzająca powinna być zdrowa, bez oznak infekcji (w tym m.in. kataru, kaszlu, gorączki, bólu gardła, biegunki); obowiązuje bezwzględny zakaz odwiedzin przez osoby z chorobą zakaźną, osoby nietrzeźwe i osoby znajdujące się pod wpływem działania środków odurzających.
- Odwiedzający są zobowiązani do:
- zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki ochronnej
- dezynfekcji rąk po wejściu do szpitala oraz przed i po kontakcie z osobą odwiedzaną
- poruszania się po terenie szpitala ograniczając się jedynie do przejścia do i z oddziału szpitalnego
- pozostawania podczas odwiedzin jedynie w kontakcie z osobą odwiedzaną
- w okresie jesienno - zimowym do pozostawiania odzieży wierzchniej w szatni (w godzinach jej pracy)
- podporządkowania się wszystkim wskazówkom i poleceniom personelu medycznego
- używania odzieży ochronnej, jeśli takie są zalecenia personelu medycznego oddziału
- przestrzegania przepisów bezpieczeństwa, higieny i przeciwpożarowych obowiązujących w szpitalu oraz do poszanowania mienia szpitala
- zachowania czystości w salach chorych, pomieszczeniach WC, łazienkach
- niezakłócania pracy personelu oddziału
- korzystania w czasie odwiedzin z krzeseł i taboretów znajdujących się na wyposażeniu sali chorych
- Odwiedzającym zabrania się:
- odwiedzin w trakcie obchodów lekarskich i w czasie wykonywania czynności leczniczo - pielęgnacyjnych przy pacjencie
- przynoszenia i przekazywania chorym leków bez zgody i wiedzy lekarza
- przynoszenia i podawania chorym żywności, która nie odpowiada zaleconej przez lekarza diecie
- ze względów epidemiologicznych - przynoszenia i pozostawiania pacjentom kwiatów ciętych i doniczkowych
- spożywania alkoholu, palenia tytoniu, używania środków odurzających
- manipulowania przy aparaturze, urządzeniach instalacji medycznej, a także posługiwania się telefonami komórkowymi przy aparaturze medycznej
- siadania na łóżkach
- wprowadzania lub przynoszenia na teren szpitala zwierząt
- ze względu na poszanowanie praw wszystkich pacjentów - prowadzenia głośnych rozmów oraz poruszania tematów, które mogłyby wprowadzić pacjentów w stan niepokoju
- fotografowania i nagrywania osób przebywających w szpitalu bez ich zgody
- zachowania naruszającego dobre obyczaje i normy moralne
- Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o. o. nie odpowiada za rzeczy i przedmioty pozostawione podczas odwiedzin w oddziale.
Uwaga:
Osoby odwiedzające, które nie stosują się do postanowień niniejszego regulaminu lub do wskazówek personelu będą proszone o opuszczenie terenu szpitala.
Wypis ze szpitala
Po zakończonym leczeniu szpitalnym pacjent otrzymuje wypis. Odbywa się to w dniu wyjścia ze szpitala. Po dokument należy zgłosić się do sekretariatu oddziału, w którym miała miejsce hospitalizacja.
Wypisy są wydawane od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 15.00, ale jeśli zachodzi taka potrzeba – również w weekendy.
W dokumencie znajdują się informacje o przebiegu leczenia i związane z nim dalsze zalecenia (np. wizyty kontrolne, rodzaj diety), a także recepty.