Na oddział wewnętrzny II trafił nowy aparat USG

Na oddział wewnętrzny II Pabianickiego Centrum Medycznego trafił nowy aparat USG, dzięki któremu pacjenci będą mieli wykonywane rozmaite badania diagnostyczne.

Jakie? Na przykład USG brzucha, piersi i tarczycy. Ale nie tylko, bo zakres możliwości urządzenia jest większy.

- Wykorzystamy je również do badania żył i tętnic kończyn dolnych oraz szyi – wyjaśnia dr Konrad Michalski, dyrektor ds. lecznictwa w PCM.

Na oddziale wewnętrznym II w ciągu miesiąca hospitalizowanych jest zwykle około 150 chorych. Biorąc pod uwagę ostatnie trzy lata (2020 – 2022) ta średnia wynosiła 1730 rocznie, a od początku bieżącego roku na oddział trafiły 1204 osoby.

- Liczby mówią same za siebie, a żeby pacjent był szybko i skutecznie zdiagnozowany, potrzebujemy wysokiej klasy sprzętu. Taki właśnie otrzymaliśmy, co bardzo nas cieszy. Oby służył jak najdłużej – mówi dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego.

Urządzenie kosztowało 140 tys. zł. Środki na jego zakup przekazało szpitalowi Starostwo Powiatowe w Pabianicach, a symboliczny czek wręczył prezesowi Witoldowi Olszewskiemu starosta Krzysztof Habura podczas konferencji prasowej, która odbyła się w PCM w czwartek, 28 września.

- Szpital, chociaż z nazwy miejski, służy mieszkańcom całego powiatu, dlatego to nie pierwszy raz, kiedy wspieramy Pabianickie Centrum Medyczne. Zdrowie naszych mieszkańców jest dla bardzo ważne i zależy nam, aby byli oni diagnozowani jak najskuteczniej. Przy okazji warto wspomnieć, że w okresie pandemii przekazaliśmy też środki na zakup respiratorów, łóżek i wysoko przepływowych aparatów tlenowych, a łączna kwota to 380 tys. zł – podkreśla Krzysztof Habura, starosta powiatu pabianickiego.

- Dziękujemy za wsparcie. O wielkości potrzeb Pabianickiego Centrum Medycznego niech świadczy chociażby fakt, że 15 podobnych urządzeń już w PCM pracuje. Jest to wielka jednostka z ogromnymi potrzebami. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak niedoszacowana jest służba zdrowia. W związku z tym każda pomoc – jednostek samorządowych, jednostek budżetowych – jest bardzo ważna – mówił na konferencji prasowej Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic.

Spośród 15 aparatów USG, które są na wyposażeniu Pabianickiego Centrum Medycznego 13 znajduje się w oddziałach i poradniach, a kolejne 2 w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Elektrodiagnostyki.

Starosta i prezes PCM prezentują symboliczny czek na zakup urządzenia