Projekt PCM nagrodzony w ogólnopolskim konkursie

Pabianickie Centrum Medyczne zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2023”. Biorąc pod uwagę jego rangę, to ważne i cenne osiągnięcie.

Rozstrzygany w siedmiu kategoriach konkurs został zorganizowany już po raz szósty, jednak we wcześniejszych edycjach placówka nie brała udziału. Debiut od razu okazał się sukcesem.

Kapituła, składająca się z 40 osób - praktyków ochrony zdrowia i zwycięzców poprzednich edycji (pod kierownictwem dr n. med. Marka Tombarkiewicza, dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie), doceniła PCM za projekt „Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kolonoskopii”.

- Zgłosiliśmy go w kategorii "Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia" – wyjaśnia dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego. - Konkurencja była ogromna, a wśród pretendujących do nagrody szpitale kliniczne oraz najlepsze instytuty z całej Polski. Dlatego jej otrzymanie jest dla nas wyjątkowym wyróżnieniem.

Gala uhonorowania laureatów odbyła się 5 października w Warszawie. Nagrodę odebrali wspólnie prezes Witold Olszewski oraz Dariusz Fisiak, kierownik Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej, znajdującego się w strukturach PCM. Właśnie w tej jednostce są bowiem wykonywane zabiegi kolonoskopii z wykorzystaniem „sztucznej inteligencji”.

Patronat nad konkursem objęli: Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Prezes PCM i doktor Dariusz Fisiak prezentują dyplom.