Rusza nowy oddział. Dzieci i młodzież otrzymają tutaj fachową pomoc

Działające w naszym szpitalu Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży będzie mogło pomagać im w rozwiązywaniu problemów jeszcze skuteczniej niż dotychczas. Stanie się to możliwe dzięki uruchomieniu w ramach ŚCZP dziennego oddziału psychiatrycznego - rehabilitacyjnego (wraz z poradnią zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży). 

Pabianickie Centrum Medyczne stanowi jedną z nielicznych placówek w województwie łódzkim, która proponuje udzielanie świadczeń właśnie w takiej formie, tj. oferując profesjonalną opiekę bez konieczności pozostawania tam na noc.

Oddział zamierza przyjąć pierwszych pacjentów w lutym. Kwalifikacje do przyjęcia będą trwały od 5 do 16 lutego.

Pomoc otrzymają w tym miejscu dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, pod warunkiem, że obowiązek szkolny jest realizowany na innych zasadach niż zwykłe uczęszczanie do szkoły. Co to oznacza w praktyce?

– Chodzi o uczniów, którzy mają nauczanie indywidualne, zindywidualizowaną ścieżkę kształcenia, uczą się w „szkole w chmurze” lub w inny niestacjonarny sposób – wyjaśnia Jacek Ostrowski, ordynator Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

W zakres świadczonej na oddziale pomocy wejdzie: opieka lekarza psychiatry, opieka pielęgniarska, farmakoterapia, wsparcie psychoterapeutyczne (indywidualne i/lub grupowe), terapia zajęciowa, warsztaty relaksacyjne, zajęcia w sali doświadczania świata oraz warsztaty umiejętności rodzicielskich i psychoedukacyjne. Ponadto ŚCZP zapewnia darmowe posiłki.

Pacjentami oddziału mogą zostać dzieci i nastolatkowie, którzy borykają się z trudnościami emocjonalnymi, zaburzeniami lękowymi i nastroju lub innymi zaburzeniami, wymagającymi intensywniejszego leczenia. Nie ma znaczenia, czy ktoś korzysta już z pomocy psychologicznej i/lub psychiatrycznej czy też jej do tej pory nie otrzymywał.

Zajęcia na oddziale będą odbywały się od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem weekendów. Co niezmiernie ważne, w oparciu o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli bezpłatnie.

– Wziąwszy pod uwagę skalę problemów natury psychicznej wśród dzieci i młodzieży, działalność takich jednostek, jak nasza jest niezmiernie ważna. Dlatego jeśli jako rodzice zauważamy, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, nie zwlekajmy z udaniem się do specjalisty – podkreśla dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego.

Do rozpoczęcia kwalifikacji pozostało niewiele czasu. Można się na nie umówić już teraz (a także uzyskać bliższe informacje), dzwoniąc pod numer 570 973 383.

Plakat promujący oddział