Szpital ma nową karetkę transportową

Pabianickie Centrum Medyczne wzbogaciło swoją flotę w o nową karetkę - volkswagena craftera. Będzie on wykorzystywany głównie w celach transportowych. To największy z czterech ambulansów szpitala.

Zakup wynikał z faktu, że biorąc pod uwagę liczbę wykonywanych przez PCM przewozów, a jest ich rocznie od 15 do 20 tysięcy, jeden pojazd, który temu służył – fiat doblo - przestał wystarczać.

– Każdego dnia świadczymy rozmaite przewozy, np. pacjentów, którzy po hospitalizacji są wypisywani ze szpitala, ale też z domów do poradni specjalistycznych, na wizyty stanowiące kontynuację leczenia szpitalnego oraz te realizowane przez nasz personel medyczny w miejscu zamieszkania pacjenta. Warto wspomnieć jeszcze o przewozach sądowych w związku z funkcjonowaniem w Pabianickim Centrum Psychiatrycznym oddziału psychiatrii sądowej. Ponadto nowa karetka posłuży zabezpieczaniu imprez masowych – wylicza dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM.

Charakteryzuje ją to, że jest funkcjonalna i przestronna, dzięki czemu zarówno załoga, jak i pacjent mają zapewniony podczas przejazdu duży komfort. Między kierowcą i znajdującym się w tylnej części pojazdu zespołem jest utrzymywana łączność radiowa.

Ambulansem może podróżować równocześnie pięć osób – cztery w pozycji siedzącej (w tym dwie w kabinie kierowcy i dwie w przedziale medycznym) oraz jedna w pozycji leżącej.

Pojazd (na olej napędowy) posiada wszystko, co mają nowe samochody, czyli m.in. klimatyzację, ogrzewanie pomocnicze w kabinie kierowcy, centralny zamek, elektroniczny system stabilizacji toru jazdy, ABS, kamerę cofania, przednie i tyle czujniki parkowania, elektrycznie regulowane, podgrzewane lusterka i elektryczne szyby. Ma sześciobiegową skrzynię biegów i 177 KM.

Ze względu na wyjątkowe przeznaczenie volkswagena craftera, wyposażono go m.in. w nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator, ssak elektryczny i torbę z zestawem pierwszej pomocy, co oznacza, że jest on też przystosowany do podstawowego leczenia i monitorowania pacjentów. W przedziale medycznym znajduje się ponadto panel do sterowania oświetleniem i mechaniczną wentylacją oraz informujący o godzinie, dacie i temperaturze (w ambulansie i na zewnątrz), niezależny od pracy silnika system ogrzewania oraz schowek (na butle tlenowe, deskę ortopedyczną, kamizelki, szyny itp.). Podłoga, ściany i sufit zostały pokryte łatwo zmywalnym i odpornym na środki do dezynfekcji tworzywem sztucznym.

Oprócz kupionej teraz karetki i wspomnianego już fiata doblo (z 2015 roku) PCM ma jeszcze dwa inne ambulanse, marki renault master (z 2008 roku).

Nowy volkswagen crafter kosztował 605 tys. zł.