Taki sprzęt mają tylko najlepsze placówki medyczne. Trafił też do PCM!

Mercedes wśród laparoskopów” – tak można śmiało powiedzieć o nowym urządzeniu, które trafiło do Pabianickiego Centrum Medycznego. Placówka właśnie zainwestowała w sprzęt o wartości 1,5 mln zł. I były to bardzo dobrze wydane pieniądze.

Radości i dumy z zakupu nie kryje dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM oraz lekarze, którzy będą wykorzystywali nowy laparoskop w swojej codziennej pracy. Posłuży on do przeprowadzania zabiegów pacjentom czterech oddziałów - chirurgii ogólnej i naczyniowej, chirurgii urazowo – ortopedycznej, ginekologiczno – położniczego oraz urologicznego. Korzyści dla samego pacjenta są nie do przecenienia.

– Operacja metodą laparoskopową pozwala uniknąć tradycyjnego cięcia, gwarantuje bezpieczeństwo, skraca czas zabiegu, ale również hospitalizacji oraz przyczynia się do szybszej rekonwalescencji – wylicza dr n. med. Piotr Maciaszczyk, kierownik oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej.

Nowy sprzęt jest najnowocześniejszym na rynku, zaopatrują się w niego renomowane, najlepsze szpitale i kliniki na całym świecie. Trafił na blok operacyjny.

– W 2023 roku wykonaliśmy w naszym szpitalu prawie 450 operacji laparoskopowych. Chcemy zwiększyć tę liczbę i przyjmować jeszcze więcej pacjentów – mówi dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM. – Zakup nowego laparoskopu umożliwi również poszerzenie zakresu przeprowadzanych operacji, choćby o chirurgię onkologiczną jelita grubego czy ginekologię onkologiczną. Pozwoli wykonywać zabiegi, które na dotychczasowym sprzęcie były niemożliwe.

Na tym nie koniec korzyści z urządzenia, gdyż Pabianickie Centrum Medyczne będzie mogło dzięki niemu zapraszać wybitnych ekspertów z całej Polski, którzy pokażą na nim nowe operacje.

– Z jednej strony zyskamy więc możliwość ich obserwowania, z drugiej – poszerzania swoich kwalifikacji i umiejętności. Słowem - dla nas, zabiegowców, to kluczowy rok do dalszego rozwoju i zwiększenia palety i ilości wykonywanych zabiegów na drodze laparoskopowej – dodaje dr n. med. Piotr Maciaszczyk.

Pieniądze na nowy sprzęt pochodziły ze środków pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości przy ul. Wileńskiej 61 (dawnej przychodni rejonowej).

Szpital w Pabianicach ma już jeden laparoskop, tylko starszy, dwunastoletni. Będzie on jednak wykorzystywany nadal.

Doktor Piotr Maciaszczyk prezentuje nowe urządzenie.