Zainwestowaliśmy w wysokiej klasy histeroskop!

Pabianickie Centrum Medyczne kupiło wysokiej klasy urządzenie, które posłuży do diagnostyki i leczenia pacjentek oddziału ginekologiczno – położniczego. To nowoczesny histeroskop.

Zabieg z jego użyciem, zwany histeroskopią, należy do małoinwazyjnych metod endoskopowych, a te są wykorzystywane w medycynie coraz częściej, m.in. ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa pacjentów. Szpital w Pabianicach miał już takie urządzenie, ale w porównaniu z nowym jego możliwości były znacznie mniejsze.

– Teraz w trakcie tego samego zabiegu jesteśmy w stanie zdiagnozować polipa w jamie macicy lub mięśniaka podśluzówkowego i od razu go wyciąć – tłumaczy doktor Dariusz Owczarek, kierownik oddziału ginekologiczno – położniczego.

Podejrzenie ich obecności nie stanowi jedynego wskazania do histeroskopii. Są na nią również kierowane pacjentki z nieprawidłowymi krwawieniami z dróg rodnych, wadami macicy oraz patologią endometrium. Co ważne, takim zabiegom może być poddana każda kobieta, bez względu na wiek.

Lekarze z PCM nie kryją zadowolenia z nowego sprzętu, bo w niektórych szpitalach wciąż przeprowadza się je się „na ślepo”.

– Oznacza to „wyłyżeczkowanie” jamy macicy w tradycyjny sposób. Dzięki histeroskopowi, wyposażonemu w kamery o wysokiej rozdzielczości, jesteśmy w stanie dokładnie obejrzeć jamę macicy i pobrać celowane wycinki do badań. A to niezwykle ważne w diagnostyce patologii endometrium – dodaje Dariusz Owczarek.

Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu dożylnym, krótkotrwałym, a pacjentka może wrócić do domu już po dwóch godzinach od zabiegu, gdyż badanie nie powoduje dolegliwości i nie ma po nim konieczności hospitalizacji. 

Jak podkreśla kierownik oddziału, histeroskopia jest złotym standardem w diagnostyce jednego z najczęściej niepokojących objawów u kobiet, czyli nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych. Już pierwsze dni, odkąd urządzenie trafiło na ginekologię i położnictwo pokazały, jak bardzo jest potrzebne – niemal każdego dnia przeprowadza się tutaj kilka zabiegów z wykorzystaniem nowego sprzętu.

Histeroskop